Мангал із цегли своїми руками: проста покрокова інструкція для початківців, схеми кладки цегли з кресленнями та описом (110 фото)

Мангал із цегли своїми руками – креслення, фото та покрокова інструкція. Найкращі варіанти та схеми будівництва на ділянці

Мангал – слово запозичене. Прийшло у російську мову від тюркських народів. Таке пристосування у кочівників виглядало дещо інакше, ніж сучасна жаровня.

Традиційно мангал виготовлявся у вигляді мідної чаші. Для перенесення до жаровні кріпилися ручки, а для зручності використання – стійки. При необхідності мангал накривався напівсферичною кришкою.

Сучасна людина під мангалом розуміє будь-який пристрій для приготування їжі на вугіллі.

Цегляний мангал

Для пікніка на природі добре підійдуть переносні та розбірні мангали, проте на садовій ділянці є можливість облаштувати місце для приготування шашликів або барбекю.

Одне з простих, недорогих та довговічних рішень – мангал із цегли своїми руками.


















Напевно, багато хто збирав похідний мангал зі знайдених матеріалів і підручних засобів. Для обладнання такої жаровні навіть не потрібно розчинів, що клеять.

Склавши звичайний прямокутник шириною в один і довжиною в три цегли, розміри прийняті для невеликої компанії та стандартної довжини шампура, вийде найпростіший варіант похідного жаровні.

Для присадибної ділянки існує багато готових проектів. Залежно від передбачуваних фінансових вкладень, професійних навичок та цільового призначення, можна вибрати найпростіше рішення без димоходу або ж вибудувати справжню піч для шашлику та барбекю із цегли своїми руками.

Фундамент для будівництва мангалу

Будь-яка капітальна споруда потребує міцної основи. Щоб уникнути руйнування під час руху ґрунтів у весняний період, навіть легка і простенька жаровня починається із закладання фундаменту.

  • Визначити розташування майбутньої будівлі. Спланувати зручні підходи та розміщення меблів. Навіс для захисту від дощу.
  • Позначити місце під основу.
  • Підготувати котлован. Залежно від розмірів та ваги конструкції глибина може становити до півметра.Площа поверхні повинна бути на 20 – 30 см більша, ніж розмір будівлі.
  • Дно котловану необхідно утрамбувати за допомогою віброплити. Покрити землю шаром щебеню чи гравію на висоту близько 10 сантиметрів. І знову утрамбувати.
  • Зробити опалубку. Залежно від типу будівлі можна підсилити фундамент арматурою.
  • Залити бетон. Марка цементного розчину повинна відповідати передбачуваному навантаженню на основу. Навіть для найпростішої будови краще вибирати матеріал із класом міцності не нижче М200.
  • Продовжувати роботи за сприятливих погодних умов можна не раніше ніж через тиждень. Коли бетон стане і набере не менше половини міцності.
  • На одержану бетонну подушку укласти гідроізолюючий матеріал або розчин. Зазвичай для таких будов на відкритому повітрі шар ізоляції наноситься двічі.


















Підбір матеріалів для будівництва

Після підготовки фундаменту роботи будуть проводитися згідно з обраним проектом. Залежно від обраної конструкції етапи виконання будуть відрізнятися.

Різні варіанти виконання та фото мангалів, зібраних своїми руками можна легко знайти на відповідних ресурсах. Від найпростіших у формі літери «П», до багатоцільових печей, з підведеним водопроводом та обробними столами.

  • Ніжки жаровні та дров’яник можна скласти з будь-якої цегли. На цементно-піщаний розчин, використовуючи пропорції 1 до 3. Для більш якісної кладки та зручності роботи з розчином можна застосувати вапно або пластифікатор.
  • Для робочої поверхні мангалу можна використовувати повнотілу керамічну цеглу, але для більшої довговічності краще взяти вогнетривкий або шамотний камінь. Кладку частини, що контактує з високими температурами, необхідно проводити на термостійкий клей або із застосуванням спеціальних пічних сумішей.

Для отримання якісної, красивої та довговічної будови, будь то простий мангал або барбекюшниця зроблена своїми руками, обов’язково використання кладки зі зміщенням та спеціальних будівельних пристроїв, таких як виска, рівень та куточок.

Розміщення жаровні в альтанці або на терасі

Тип мангалу з відкритою гарячою зоною не підійде для встановлення під дахом. Дим та небезпечні продукти горіння накопичуватимуться під дахом, а іскри здатні викликати пожежу.

Для встановлення в таких місцях підійдуть лише проекти з димарем.

Є безліч готових рішень, за якими, виготовлення барбекю своїми руками, стає під силу навіть новачкам у пічному будівництві.

Мангал для приготування барбекю

Основна відмінність полягає у способі розміщення продуктів над вугіллям. Класичний рецепт шашлику передбачає використання шампурів.

Для барбекю, м’ясо викладається на решітці, що значно полегшує процес обсмажування.

Для зведення печі для барбекю за основу можна взяти конструкцію мангалу для шашлику. Фундамент та дров’яник не вимагатимуть доопрацювання.

Внісши мінімальні зміни в цегляну кладку гарячого відсіку, можна облаштувати виступи для встановлення ґрат для приготування.

Завершення будівництва та введення в експлуатацію

Проявивши кмітливість та фантазію, можна зробити комбіноване пристрій для приготування різних страв за різними рецептами.

  • Допрацювати будь-яку конструкцію під свої потреби. Додати або видалити секції.
  • Зробити знімний ящик для золи. Що буде безперечно зручніше, ніж звільняти зольник совком.
  • Матеріали для втілення фантазії та інженерних рішень у життя можна знайти в будь-якому господарському чи будівельному магазині, а також у відділах для дачників та садівників.
  • По завершенні будівельних робіт розчин повинен схопитися і просохнути. При стійкій сухій погоді на це знадобиться приблизно чотири доби.
  • Після закінчення цього часу можна розпочинати пробне розведення вогню. Перші два – три дні топити слід із застосуванням тонких дров і не допускати сильного розжарювання каміння.

Провівши підготовчі процедури в повному обсязі. Переконавшись, що зібрана конструкція справно функціонує, можна приступати до приготування їжі.

Фото саморобних мангалів із цегли