Коптильня своїми руками: майстер-клас виготовлення коптильні гарячого та холодного копчення, фото ідеї зі схемами та кресленнями, розмірами

Коптильня своїми руками: креслення з розмірами, фото найкращих варіантів. Покрокова інструкція, як зібрати правильно

Коптилка своїми руками стає все популярнішим, тому що це дозволяє не тільки отримати дешевий, а й натуральний продукт. Важливо спочатку правильно скласти креслення, а вже потім, дотримуючись його, зібрати своїми руками коптильню.

Така споруда дозволить до того ж обробляти продукти для довшої їхньої безпеки, якщо у вас, наприклад, є домашнє господарство, звідки вдається отримувати багато рибних або м’ясних продуктів.

Особливості процесу

Коптильня своїми руками для гарячого або холодного копчення дозволяє заготовити продукти на запас.

Якщо не хочеться їх заморожувати, процес копчення — відмінний вихід. Але це, швидше, відноситься до раннього часу, коли не було можливості разово заморозити великий обсяг продукції.

  • Технологія процесу полягає в тому, щоб обробити м’ясо чи рибу за допомогою диму. Буває 2 види – гаряче та холодне. Гаряче має проходити за температури понад 50 градусів. Холодне – приблизно 35 градусів. Після холодного копчення заготовки будуть придатними протягом року.
  • Гаряче копчення триває протягом шести-десятої години, а холодне набагато довше. У такий спосіб продукти готуються від 5 днів до кількох діб.Точний час для приготування в коптильні холодного копчення своїми руками можна дізнатися, визначившись із продуктом.
  • Для того, щоб застосувати методику холодного типу, потрібно підготувати перед цим дим. Тому, перш ніж думати, як зробити коптильню своїми руками, потрібно вивчити всі вимоги до її облаштування. Для холодної коптильні потрібно дві камери: одна охолоджуватиме дим, а друга коптитиме.
  • Для диму потрібно підібрати трубу від 8 до 12 метрів. Контролювати температуру чи тягу можна за допомогою вентилятора чи димогенератора.

Плюси технології

Коптильня гарячого або холодного копчення своїми руками має безліч переваг:

  1. Якщо продукти коптяться, в них залишається більше корисних елементів, тому що вони не руйнуються під впливом високих температур;
  2. Дим вбиває всі бактерії та шкідливі організми, продукти стають нешкідливими та безпечними для людини;
  3. Дим виступає не тільки як ароматизатор, а й консервант, за рахунок чого продукти здатні зберігатися довше.


















Паливо для продуктів

Потрібно ретельно вибирати вид палива під кожен продукт індивідуально, тому що на той чи інший продукт кожна порода впливає по-різному, надаючи продукції свій смак та аромат.

Використання дров або тріски не може вплинути на продукт. Потрібно змішувати їх між собою у різних пропорціях, щоб дати певний аромат:

  1. М’ясо, фрукти або овочі можна коптити на вільсі;
  2. Свинину або яловичину можна коптити на тирсі;
  3. Якщо потрібно готувати «водні» види дичини або рибу, то найкраще для копчення підійде верба;
  4. Коптять навіть ягоди, горіхи чи овочі. Для них додають деревину фруктових культур, наприклад вишні.

Якщо брати таку деревину, кора якої може гірчити, потрібно спочатку видалити кору, і тільки потім застосовувати її для копчення. Винятки становлять хвойні породи та осика. На них не коптять.

Можна також коптити на клені, ялівці та обліпихі.

Якщо коптильня холодна, породи не повинні горіти або спалахувати при процедурі. В іншому випадку продукт можуть потрапити канцерогени. Уникнути цього допоможе закриття кришки камери, щоб процес горіння не відбувався за рахунок кисню, що надходить.








З чого роблять коптильні

Дуже часто на дачних ділянках роблять коптильні зі старих предметів, що не застосовуються за призначенням. Для коптильні гарячого копчення своїми руками добре підійде стара бочка, можна взяти будь-якого об’єму, але бажано більшу.

  • Але не будь-яка бочка зможе підійти для такої споруди. Краще брати ту, яка зроблена з породи, що не виділяє смолу та шкідливі речовини. Підійдуть дубові бочки, ємності з вишні, вільхи чи яблуні. Непридатною залишиться бочка з берези та хвойних дерев.
  • Якщо підходящої бочки немає, згодиться металева скринька, можливо, навіть старий холодильник. Для камери нагоді газова плитка, деякі роблять коптильні з медичних боксів. Компактні конструкції виходять із фляг, цебер, вогнегасників.
  • Якщо коптильня буде металевою, то обов’язково метал має бути з нержавіючої сталі.Цей матеріал стійкий до різних хімічних впливів, він не іржавіє і не окислюється, а також має одну чудову і корисну властивість – його легко мити.
  • Якщо коптильня – це більш щось грандіозне, ніж стара бочка чи відро, перероблені під неї, можна побудувати цілу систему копчення. Усі розміри підбираються індивідуально, основні матеріали – цегла та метал.











Прості в збиранні коптильні

Залежно від матеріалів, які можуть знайтись у вас на дачній ділянці, зібрати використовувати такі види коптиль:

  1. Для створення конструкції з поліетиленової плівки як матеріал останню беруть дуже товсту, приблизно як на парники та теплиці. Потрібно вбити чотири коли, між якими зробити поперечні жердинки, щоб коптильня була стійкою.
  2. Внизу коптильні повинні бути вугілля, а вся конструкція закривається поліетиленом як мішком. Вся продукція підвішується на коли та коптиться протягом 3 годин. Після цього мішок потрібно відкрити та подивитися, чи готові шматки. Якщо ні, можна продовжити час процесу;
  3. Можно облаштувати виріб із відра. У нього міститься грати з нержавіючої сталі, дно всипають стружкою або опилом.Продукти викладаються на решітку, відро закривається та ставиться на вогонь;
  4. Коптильню з бочок можна обладнати двома способами: або з однієї бочки, що вертикально стоїть, або з двох, одна яка буде стояти вертикально, а друга буде розташована горизонтально на першій і приварена до неї у вигляді літери Т. Нижня ємність буде служити для розміщення джерела горіння, у верхній будуть розташовані продукти;
  5. Деякі споруджують навіть коптильню за допомогою старого холодильника. Тим більше, що це закрита споруда, в якій потрібно тільки зробити отвір, куди виходитиме дим;
  6. Якщо є можливість і навички у зварюванні, можна зварити коптильню і з металевих листів. У цьому випадку є можливість зробити коптильню за своїми розмірами та за своїми вимогами;
  7. Газовий балон або вогнегасник також може пригодитися для переробки під коптильню. У цьому випадку потрібно буде ретельно випустити весь газ, який знаходиться в ємності, а потім випилювати з нього частини.

Фото саморобної коптильні