Як намалювати ніс: вчимося малювати ніс в анфас та профіль олівцем. Легкий урок із порадами від художника
Багато любителів художньої творчості хотіли б навчитися простої техніки малювання портретів своїх близьких чи знаменитостей. Для того, щоб твір вийшов красивим, правильно побудованим і схожим на оригінал, треба познайомитись із основами такої дисципліни, як академічний малюнок.
З цього предмета починається навчання у дитячих художніх школах та вищих навчальних закладах для майбутніх майстрів образотворчого мистецтва.
Спочатку учні знайомляться з анатомічним пристроєм окремих фрагментів людської особи, а потім вивчають геометричну побудову такої складної деталі особи, якою є ніс, та розташування тіней на малюнку для надання обсягу.
Будування носа людини
У малюванні майстер-клас для початківців завжди починається з вивчення форми предмета, який потрібно зобразити за допомогою олівця та паперу.
Кожна складна конструкція складається з поєднання більш простих фігур. Також і справа з носом, який видається вперед у порівнянні з рештою площини обличчя.
Щоб намалювати ніс поетапно і не допустити помилок, необхідно розпочати вивчення основних фрагментів анатомії цієї частини портрета.
- Скелет носа складається з виступу черепної кістки, яка називається перенісся і прилеглого до неї хряща.
- На стику цих основних елементів знаходиться горбинка. Ніс закінчується великим, роздвоєним хрящовим кінчиком, від якого вниз йде перегородка між ніздрями.
- Навколо неї розташовані крила носа, покриті м’яким шкірним покривом.
- Симетричні лінії ніздрів знизу переходять до носогубних складок і таким чином зв’язуються з продовженням обличчя.
- Верхня частина носа створює плоску частину спинки, на яку найчастіше потрапляє найбільша частина освітлення. Вона зазвичай зображується в малюванні найсвітлішої.
Геометрична будова
Загальну форму носа легко вписати у просту геометричну форму трапецій, що лежать в основі піраміди.
Знайомство з послідовністю прийомів, як намалювати ніс, легко починається з того, що проводиться загальна лінія симетрії, в нижній частині якої намічається трапеція, де верхня частина — це хрящик кінчика, а нижня його ширина між точками з’єднання ніздрів з верхом носогубних складок.
У районі перенісся трапеція вийде меншого розміру і з’єднає верхню частину ширини переходу до чола з нижньою відстанню між внутрішніми куточками очей. Після цього залишається з’єднати прямими лініями всі кути двох трапецій, отримавши геометричну основу для подальшої деталізації індивідуальних особливостей носа.
Деталізація побудованої фігури
Щоб намалювати ніс, схожий на оригінал, поетапно олівцем, треба запастися його твердими та м’якими різновидами, папером та гумкою для стирання зайвих ліній.
- Коли побудована основна трапецієподібна фігура з дотриманням основних пропорцій та ракурсу положення, можна приступити до промальовування деталей.
- Від перенісся проводяться дві плавні, вигнуті всередину лінії, за допомогою яких зображуватиметься верхня носова спинка.
- Вона продовжується далі прямими лініями до кінчика носа.
- У нижній частині трапеції треба промалювати напівкруглі основи ніздрів, які потім з’єднуються з округлою частиною кінчика.
- Ноздрі мають вигляд пелюсток і розташовуватися симетрично, розділені посередині внутрішньої перегородкою.
Штрихування для надання об’єму малюнку
Як намалювати ніс олівцем, щоб у нього вийшов об’ємний вигляд? Для цього слід опанувати техніку штрихування та уважно вивчати інтенсивність освітлення на різних ділянках фігури.
Для початківців корисно працювати над першими художніми дослідами, користуючись додатковим боковим підсвічуванням, щоб краще бачити переходи між світлом і тінню, яка в окремих точках може доходити до максимальної чорноти.
Найосвітленіші ділянки в малюнку на папері залишаються білими, а в живописі на них створюються відблиски, за допомогою яскравих, світлих фарб.
- Ніс є найвидатнішою, характерною частиною обличчя, і треба подумати, як красиво намалювати його опуклі фрагменти за допомогою штрихування тіньових ділянок, перш ніж приступити до роботи.
- Необхідно надати йому більше колірних перепадів, не забуваючи при цьому, що частина малюнка, розташована ближче за інших до глядача, повинна бути найконтрастнішою.
- Можна почати штрихування з найбільш затінених місць, які розташовані за крилами ніздрів. Там лягають найтемніші і найглибші тіні, яким для більшої виразності треба додати контрасту.
- Бічні частини ніздрів будуть світлішими, а їх горизонтальні площини залишаться білими.
- Далі, піднімаючись до кінчика носа, слід робити штриховку дедалі світлішою, а саму верхню, що виступає вперед округлість, треба виділити плавними тінями.
- Бічні частини носа затінюються залежно від того, з якого боку падає світло на оригіналі та в якому ракурсі знаходиться поворот обличчя.
Простий спосіб малювання носа
Можна ознайомитися з більш доступним варіантом, як просто намалювати носа на портреті. Для цього не обов’язково знати анатомічні тонкощі дихального органу.
Але починати все-таки доведеться із найпростіших геометричних форм. Подібні навички виявляться корисними у зображенні будь-яких предметів та живих істот.
Покрокова інструкція для дітей допоможе швидко навчитися легким прийомам малювання носа на папері за допомогою олівців.
- При початкових дослідах можна орієнтуватися на фотографію з чітко промальованими на ній тінями або сісти перед дзеркалом, настроївши бічне підсвічування.
- Твердим олівцем треба спочатку намалювати три кола, причому середній з них має бути більше двох однакових з боків.
- Коли повинні перетинатися, трохи не доходячи лініями кіл до центрів один одного.
- Верхні частини кіл з’єднуються і в результаті виходить нижня площина носа від кінчика до крайніх бічних точок ніздрів.
- Від кінчика носа вгору проводять дві паралельні лінії, що позначають спинку носа. Верх ліній розходиться до надбрівних дуг.
- Залишається скруглити всі отримані лінії та м’яким олівцем завершити малюнок штрихуванням.
Фото малюнків носа людини