Шпаківня своїми руками: креслення, схеми, розміри, оригінальні ідеї. Інструкція, як правильно зробити шпаківню для птахів (120 фото)

Шпаківня своїми руками – оригінальні ідеї з фото. Вчимося робити шпаківню для птахів з дерева та підручних матеріалів

Шпаківня є невід’ємним атрибутом будь-якого міського двору, парку, приватного будинку. Невеликі будиночки будують із різних матеріалів, орієнтуючись на рекомендовані розміри та схеми.

При цьому майстри не забувають про захист годівниці від хижих птахів та дрібних тварин. Для хлопчиків молодшого шкільного та підліткового віку будівництво подібної конструкції є обов’язковим шкільним проектом, який допомагає розвивати навички поводження з інструментами, матеріалами.

З чого можна зробити шпаківню

На сьогоднішній день існує велика кількість оригінальних ідей шпаківень для виготовлення своїми руками:

  • З дерев’яного бруса, дощок, рейок. Іноді як видатковий матеріал вибирають старі дерев’яні піддони, які також є чудовою основою для будівельних робіт. Деревина є найбільш оптимальним і безпечним матеріалом для виготовлення пташиних будиночків, адже липа, осика, дуб не виділяють жодних токсичних або їдких смол (на відміну від хвойних порід). Важливо також при роботі з матеріалом не використовувати токсичні декоруючі суміші, щоб дотримуватися рекомендованих правил безпеки.
  • Листи фанери, ДСП, МДФ є прекрасною альтернативою цільній деревині.Дані матеріали мають відмінну міцність, є безпечними для людини і птахів, добре піддаються обробці та подальшому складання конструкції.
  • Шпаківні для деяких видів птахів можна зробити своїми руками з пляшки. По нижньому контурі обраної ємності вирізують два вікна, через які надходитиме корм для птахів. Майстру залишається лише прикріпити конструкцію до дерева або міцної гілки.
  • Оригінальні шпаківні для птахів можна побудувати зі старого металевого посуду (наприклад, блюдо, плоский піднос). Для подібних матеріалів додатково будують будиночок, який захищатиме корм від хижих птахів та гризунів, а також обладнують конструкцію підвісними кріпленнями.
  • Найпростіші варіанти саморобних шпаківень будують із картонної коробки. Для виготовлення оригінального будиночка зовсім не потрібні особливі навички та набір інструментів. Проте, прослужить подібна конструкція зовсім недовго, адже картон схильний до дії вологи та інших атмосферних опадів. Як видно, цікаві шпаківні можна зробити із найпростіших підручних матеріалів.










Попередній розрахунок розмірів

Перед початком будівництва майстер обов’язково має зробити розрахунки розмірів майбутнього будиночка для птахів.Існують рекомендовані параметри для певного виду птахів: синиць, горобців, жайворонків.

Які розміри мають бути у шпаківні:

  1. Ширина будиночка залишається практично незмінною для всіх моделей шпаківень.
  2. Розміри дна змінюються в межах 2-3 см і складають середні параметри 10*10 см.
  3. Висота конструкції є найбільш варіабельним параметром, і може змінюватися від 20 до 40 см.
  4. Найбільшими птахами є синиці, для яких відстань від дна до даху будиночка має становити 40 см.
  5. Особливе значення приділяють діаметру льотка: 3,5 см для дрібніших видів птахів і 5 см для синиць.
  6. Для деяких різновидів представників фауни льоток повинен розміщуватися на всю протяжність стіни і мати розмір 5 см.

Паралельно з розмірами змінюється форма льотка. Для всіх видів птахів крім однієї породи льоток будують у вигляді круглого отвору. Для напівдуплянок на фасаді шпаківні облаштують подовжню щілину на всю стінку.

На практиці враховуються ще такі параметри, як товщина стінок матеріалу, що використовується (у тому випадку, коли використовується дерево або фанера). Оптимальною товщиною визнано 2мм і більше, що дозволяє зберігати тепло та вологість усередині приміщення навіть у стійкі морози.








Підготовчі роботи з матеріалом

Найпопулярнішою моделлю є шпаківня, виконана з дерева (брус або дошка).

З вибраним матеріалом необхідно провести низку підготовчих заходів:

  1. Орієнтуючись на підготовлене креслення, вирізають деталі для подальшого складання.
  2. Всі матеріали уважно оглядають на наявність тріщин, дефектів, ознак гниття та шкідників.
  3. Краї та місця зрізів ретельно шліфують за допомогою наждачного паперу.
  4. Наступний та обов’язковий етап роботи полягає у просоченні дерев’яних поверхонь вологостійким складом (суміш оліфи, скипидару та топленого воску).
  5. Як альтернативний варіант можна використовувати виробничу олію, яку наносять на деревину за допомогою губки.

Всі оброблені деталі залишають для сушіння.Також для остаточного складання потрібно підготувати кріплення (саморізи, шайби з болтами, нагелі). Вид кріплення вибирають, виходячи з вимог безпеки.

Найменший ризик отримання травм виникає при використанні нагелів та металевих куточків по внутрішній поверхні шпаківні. Для кріплення конструкції до дерева вибирають шурупи, ланцюги або іншу фурнітуру, залежно від побажань самого майстра.

Важливо перед початком всього будівельного процесу знайти якісні креслення конструкції.





На фото шпаківень, зроблених своїми руками, видно, які оригінальні форми вони можуть мати.

Покрокове складання конструкції

Завершальний етап самостійної роботи – це остаточне складання шпаківні. Всі деталі вже пройшли обробку та просочення. На одній із стінок вирізають круглий отвір льотка (або льоток у вигляді поздовжньої щілини для окремих видів птахів). Усі заготовки вимірюють, порівнюють отримані розміри із кресленням.





Інструкція з виготовлення шпаківні для птахів своїми руками:

  1. На рівній поверхні столу (наприклад, верстак) розкладають підготовлені деталі.
  2. Збирають чотири стінки та дно, з’єднують за допомогою нагелів або шурупів.
  3. Дах повинен мати великі розміри, щоб захищати відвідувачів годівниці від вітру та атмосферних опадів.
  4. Перед літком краще прибити невеликий виступ, на який можуть сідати птахи для їди.

Дуже цікавий задум – зробити дах знімним, щоб було зручно засипати зерно та сухарі всередину будиночка. Однак, подібну деталь необхідно міцно зафіксувати (гачки, клямка).

Фото виробів шпаківні