Техніка батік поетапно своїми руками: легкий майстер-клас. Інструкція з описом, що це таке, фото, види розпису, ідеї оформлення

Техніка батік: покроковий майстер-клас розпису по тканині. Фото, види батика, ідеї оформлення, прикраси, дизайну

Різні техніки декорування дозволяють зробити незвичайні вироби, які можна використовувати як інтер’єрні декорації або для ексклюзивного подарунка.

Батик є способом розпису тканинної основи із застосуванням спеціальних барвників.

Коли з’явився батик

Історія виникнення техніки батик свідчить про кого, що перший подібний вид мистецтва виник на території Індонезії. Поступово такий вид рукоділля поширився на інші країни Азії та Європи. У середині 19 століття він поступово впровадився у національні костюми та культуру країни.

Сучасне мистецтво пропонує широкий вибір інструментів та матеріалів, що дозволяють швидко опанувати цей метод декору. Сьогодні можна самостійно підбирати необхідний колір, розмір та візерунок.

Що можна виконати технікою батік? Завдяки цьому виду мистецтва можна створити незвичайний візерунок на поверхні тканинного полотна. Таким чином, вдається отримати ексклюзивне вбрання або текстиль для подальшого використання.
















Особливості техніки батик

Відмінною особливістю цього ремесла вважають його високу ціну. Для прикраси тканинного полотна знадобиться величезна кількість часу та пристосування.

Батик має кілька технік для нанесення фарбуючого пігменту, кожна методика якого відрізняється своїм результатом та експлуатаційними якостями.

Виділяють кілька різновидів батика. Вони поділяються на:

  • Гарячий. В даному випадку застосовують розтоплений віск та спеціальний інструмент. Його називають чанкінг. Робочий процес є поетапним нанесенням малюнка. Такий різновид батика відрізняється своєю трудомісткістю. Гарячий віск наносять на натуральні тканини. Для цього використовують бавовну або льон;
  • Холодний. Для роботи використовують прозорий віск та здійснюють консервування ділянок. Для цього можуть застосовувати суміш із гуми та інших компонентів. У процесі роботи використовують спеціальну скляну трубку, у конструкції якої передбачено резервуар для шовку. У Європі використовують анілінові барвники, які не деформуються після нанесення.
  • Сольовий розчин.У цьому різновиді батика попередньо здійснюється ґрунтовка і застосовують сольові розчини. Ці компоненти забезпечують стійкість фарбуючих пігментів на поверхні тканини та її структурі.

Які тканини можна прикрашати батиком

Для роботи використовують лише натуральні волокна. Синтетичні компоненти у складі тканини не піддаються повноцінному фарбуванню і можуть спричинити змащування малюнка.

Саме тому фахівці використовують:

  • Льон;
  • Шовк;
  • Бавовна.















Під час техніки батик за допомогою гарячого воску необхідно виготовити спеціальний склад суміші для резерву. Для цього використовують парафін та бджолиний віск.

Ідеальними пропорціями вважають склад, у якому присутні 35% воскової основи та 65% парафінової суміші.

  • Перевагою бджолиного воску вважають те, що він швидко прилипає до поверхні тканини і не створює тріщин після свого застигання. Парафін нездатний зафіксуватися на поверхні матеріалу і дає великі мікротріщини. Однак за дотримання пропорційності діючих речовин вдається отримати хороші результати.
  • Під час фарбування тканини використовують спеціальні барвники, які можуть розчинитись у холодній воді. Сучасні ремісники вважають за краще використовувати барвники, які відрізняються швидкою швидкістю своєї дії. Однак у початківців рукоділників можуть виникнути складнощі з роботою барвників.
  • Для нанесення малюнку застосовують спеціальні інструменти. Деякі регіони вважають за краще користуватися мідним штампом для друку. Після того, як його зафіксують на устаткуванні, здійснюють нанесення барвників на поверхню.
  • Завдяки цьому барвники не змішуються один з одним. На завершення фарбування воскові частинки видаляють за допомогою окропу. Далі, вся черговість нанесення елементів продовжується у тій самій черговості. Таким чином, для фарбування 1 м тканини знадобиться в середньому від 2 до 7 днів.

Майстер-клас з розфарбовування тканини

Як навчитися малювати технікою батик у домашніх умовах? Попередньо необхідно ознайомитись із декількома вимогами. Вони полягають у наступному:

  • Попередньо необхідно здійснити вибір та правильну підготовку тканини;
  • Нанесення розмітки для малюнку. Для цього використовують вугілля чи графіт.
  • Сучасні ремісники вважають за краще використовувати готові трафарети або спеціальні шаблони.
  • Деякі майстри вважають за краще використовувати скляний стіл, внизу якого є малюнок.
  • Завдяки цьому його легко нанести на поверхню тканини;
  • Забарвлення тканини за допомогою спеціального обладнання.

Що знадобиться для майстер-класу з техніки батик? Для цього скористаємося:

  • Бавовняна тканина;
  • Пяльця;
  • Фарба для шовку;
  • Спеціальний резерв для фарбуючих компонентів;
  • Скляна трубка або аплікатор;
  • Набір пензлів;
  • Декоративний контур для оформлення меж тканини.

Переходимо до малювання на тканині технікою батик своїми руками.

Для цього дотримуємося кількох простих дій:

  1. Бавовняну основу необхідно випрати з використанням мила.Завдяки йому вдається створити на поверхні тканини тонку плівку, яка дозволить запобігти передчасному вбиранню фарби;
  2. Далі, вологу тканину натягуємо на п’яльця і ​​залишаємо до повного висихання;
  3. Тепер необхідно вибрати відповідний шаблон і нанести його на поверхню робочої основи;
  4. Після чого можна переходити до нанесення резерву. Склад дозволить запобігти розтіканню та змішуванню барвників після їх нанесення;
  5. Попередньо заповнюємо фонові відтінки;
  6. Далі переходимо до розфарбовування окремих деталей. Після нанесення першого шару фарби можуть трохи збліднути. При додаванні другого шару зображення стане яскравішим;
  7. Почергово розфарбовуємо кожну частину шаблону. Після нанесення яскравих пігментів необхідно дочекатися їх повного висихання;
  8. Наше полотно готове! Тепер відрізаємо зайву тканину і поміщаємо виріб у гарну раму. На фото представлений виріб, виконаний у техніці малювання батік.
















Фото готових робіт у техніці батік