Альпійська гірка своїми руками: простий майстер-клас для початківців. 120 фото ідей ландшафтного дизайну
Міський мешканець купує будинок з ділянкою у селі чи садово-городньому товаристві не лише для вирощування овочів. Свій будинок на лоні природи – це можливість відпочити, побути далеко від людської суєти.
Для цієї мети існує ландшафтний дизайн – гармонійне оформлення прибудинкової території з використанням декоративних рослин, природного матеріалу, оздоблювальної плитки та інших складових.
Один із елементів ландшафтного дизайну – це альпійська гірка або альпінарій. Так називається композиція з природного каміння та декоративних рослин, висаджених прямо серед цього каміння.
Всупереч думці деяких власників заміських будинків, зробити альпійську гірку своїми руками цілком можливо. Головне не боятися експериментувати та ґрунтуватися на думці досвідчених ландшафтних дизайнерів.
Як визначитися з місцем
Альпінарій – це добрий варіант приховати нерівності ділянки. Підходять схили пагорбів або ярів, горбики, тераси. Та й на ідеально рівній поверхні він виглядає ефектно. Тому щодо рельєфу обмежень немає.
Щодо освітлення, то краще вибирати ділянку, що добре освітлюється сонцем або знаходиться в півтіні.
Але не варто розміщувати альпійську гірку під листяними деревами. У період листопада вона виглядатиме неохайно, а вигрібати листя з каміння та з-під кущиків незручно. Тіньова сторона будинку підійде, але доведеться вибирати відповідні рослини.
Що та в яких кількостях необхідно приготувати
Альпійська гірка на дачі своїми руками потребує певної підготовки. Спочатку потрібно визначити її діаметр, форму, висоту. Гірка може мати кілька ярусів, які розташовані каскадом або по спіралі.
Визначившись із розмірами, можна розрахувати кількість каменів різних розмірів та відтінків. Зрештою, потрібно підібрати рослини для альпінарію.
Можна вести планування у протилежному напрямку: маючи певну кількість каменів, розрахувати, на яку гірку їх вистачить.
Альпійська гірка своїми руками на маленькій ділянці також цілком можлива, якщо не робити її громіздкою та багатоярусною. Оптимальний варіант висота від 50 до 80 см і трохи більше трьох ярусів.
Де взяти каміння для альпінарію
Вирішивши створити на дачній ділянці сад каміння або альпійську гірку, багато хто не втілює ідею в життя, не знаючи, де взяти каміння. Насправді це не найскладніше завдання, але потребує тимчасових витрат.
За камінням можна відправитися в такі місця:
- Садовий чи будівельний магазин. Це обійдеться недешево, зате відразу можна придбати все каміння потрібної форми, розміру та кольору. А якщо для втілення ідеї потрібен камінь, якого взагалі не знайти у цій місцевості, без спеціалізованого магазину не обійтись.
- Сусідні ділянки. Ні, не йдеться про злодійство каміння у сусідів. Але цілком можливо, що вони мають відходи від будівництва або непотрібні камені, яких вони давно мріють позбутися.
- Кам’янисті береги річок, яри, ліс, узбіччя доріг. Іноді під час прогулянки можна знайти цінні екземпляри для ландшафтного дизайну. Особливо часто каміння вивертають на поверхню при оранні протипожежних борозен у лісах. Щоправда, у такий спосіб можна збирати каміння роками.
- Будівництва. Камені можуть викопати із землі, коли ведуться підготовчі для будівництва роботи. Можна поговорити з будівельниками щодо купівлі таких каменів. А можливо їх віддадуть даремно.
- Кар’єри. Якщо десь неподалік йде видобуток корисних копалин відкритим способом, напевно, там знайдуться підходящі для альпінарію камені. Краще вирушити на кар’єр, що діє, де працюють люди. Самостійне перебування на покинутому родовищі може бути небезпечним.
Підготовка до зведення альпінарію
Щоб зрозуміти, як створюється альпійська гірка своїми руками, можна переглянути покрокове фото.
- На обраній ділянці потрібно приблизно визначити межі майбутньої альпійської гірки та зняти всередині кордонів дерн. Видалити коріння всіх бур’янів. Можна скористатися спеціальними рідинами.
- На оголеній ділянці викопати яму глибиною 50-80 см. У поглиблення засипатиметься дренаж: галька, гравій, уламки цегли. Шар дренажу залежить від складу ґрунту. Піщана вимагатиме меншої товщини, суглиниста – більшої.
- Поверх дренажу засипається шар піску товщиною 5-10 см. Всі ці складові заповнюють яму приблизно наполовину. Решта заповнюється землею.
Після того, як землі буде насипано доверху, потрібно притоптати ділянку.
Зведення гірки
Укласти гірку нескладно. Потрібно розмістити каміння нижнього ряду по периметру гірки.
- Як правило, це найбільші та стійкі екземпляри. Закріпити їх можна, встромивши гострими краями в землю.
- Простір між камінням засипати родючою землею. Це може бути суміш знятого дерну з торф’яним субстратом.
- Друге коло каміння викладається вже на засипану землю. По діаметру він менший за перший. І знову треба засипати всередині кола землю.
- Таким чином викладаються всі наступні яруси.
- Коли всі камені укладені, можна намітити, де розміщуватимуться рослини.
А там, де не планується їх висадка, можна насипати дрібний щебінь або гравійну крихту.
Які рослини підійдуть для альпійської гірки
Найкраще формувати саму гірку восени, а рослини висаджувати навесні. Першого посіву краще взяти однорічні рослини, а багаторічні висадити восени.
- У наступні сезони більшість рослин в альпінарії будуть багаторічними, а одноліткам відводиться роль декору. Добре, якщо це будуть рослини, що цвітуть у різний період. Тоді гірка завжди буде в кольорі.
- Якщо альпінарій примикає до стіни будівлі, на задній план потрібно висадити найвищі рослини: тую, ялівець, ялина. Перед ними висадити чагарники: барбарис, чорницю, брусницю, рододендрони.
- З низькорослих рослин бажано вибирати різновиди очитків. Вони мають повітряне коріння і практично не вимагають ґрунту. Також з низькорослих добре виглядають тюльпани, крокуси, гвоздики, мускарі, хости. Щоправда, останні можуть сильно розроститися та заполонити весь альпінарій.
- Непогано виглядають по краю альпійської гірки сукуленти: кам’яна троянда (вона ж молодило), грошове дерево, родіола рожева, опелайн, очитки. На зиму їх доведеться пересаджувати в горщики та заносити у тепле приміщення.
Коли всі рослини будуть висаджені, залишиться закінчити образ альпійської гірки. Для цього підійдуть садові скульптури, ліхтарі, кольорова мармурова крихта та інші декоративні елементи.
Альпійські гірки своїми руками на фото допоможуть вибрати відповідний варіант для своєї ділянки та правильно розташувати рослини, щоб вони не заважали зростанню та розвитку один одного.
Фото альпійської гірки