Макраме поетапно: схеми плетіння вузлів та візерунків для початківців, опис техніки, майстер-класи, варіанти застосування (150 фото)

Макраме крок за кроком своїми руками: основи плетіння візерунків для початківців. Фото ідеї застосування в декорі + схеми вузлів

Мистецтво макрамі зародилося в той момент, коли стародавня людина здогадалася зав’язати мотузок у вузлик. Хоча це сталося тисячі років тому, макраме популярно досі, використовується для створення одягу, аксесуарів, прикрас, предметів декору.

Зав’язування вузлів, чергування їх у хитромудрих послідовностях, породжує унікальні візерунки.

Цікаві факти про макрам

Історія макрам почалася з особливостей вузлового плетіння, і причому спочатку вузли мали лише практичний сенс. Мотузку треба було до чогось прив’язувати, щось нею фіксувати.

Вузлами користувалися в роботі, у знахарстві, робили з них талісмани та обереги, згодом навчилися майструвати прикраси для себе та житла.

  • Багато народів використовували вузличне плетіння, наприклад, інки – стос, стародавні китайці – вузлики щастя, російські селяни – ведівські та обережні вузли.
  • Вузлики допомагали вести рахунок, передавати повідомлення, вести мемуари, оберігати від злих духів.











































Відмінність техніки макраме

Вираз «розрубати гордієв вузол» символізує пошук успішного вирішення проблем, вихід із тяжкої ситуації.

  • Стародавні слов’яни вірили в чудодійну силу вузла «науз». Він в’яжеться з двох мотузок, кожна накидається поверх іншої, формуючи квадрат із чотирьох горбків. Улюблені зав’язували магічний науз із вірою у краще майбутнє.
  • Розвиток мореплавства подарувало плетиву вузлів нову роль – прикрасу.Моряки, довго перебуваючи в морі, з нудьги вигадували гарні візерунки з вузлів.
  • У 14 столітті в Італії зароджується прабатько макраме – щільне плетіння «кавандолі». Воно названо так на честь викладача Валентини Кавандолі, яка перша почала навчати дітей плетіння у туринських школах. Завдяки їй рукоділля рушило до Європи, де знайшло масовий відгук. У 17-18 столітті європейські будинки були вдосталь наповнені плетеними виробами, фрагменти макрам були присутні на аксесуарах, одязі, предметах побуту.
  • У перекладі з турецької та арабської мов назва вузлового рукоділля звучить однаково і означає «мереживо».
  • У Росію плетіння візерунків із вузлів прийшло на початку 20 століття і миттєво завоювало серця російських майстринь. До цього часу макрамі дісталося через низку злетів і затих популярності.

Сьогодні древнім мистецтвом макрамі захоплено багато майстринь. Дивно, що технікою макраме можна виконати такі різнорідні предмети – шапочки та декоративні панно, шалі та кашпо, покривало та сумки, абажури та серветки. Практично будь-яку річ, що використовується в побуті, можна створити зі шнура та вузлів.

Вибір ниток для плетіння

Для плетіння макрам підійдуть будь-які мотузки, головне, визначитися з моделлю виробу та бюджетом. Багато шнурів, особливо із сердечником, мають високу вартість.

Для рукоділля доступні нитки та шнури:

  • Вощений бавовняний шнур;
  • Вощена нитка;
  • Нити муліне;
  • Нити шовку;
  • Більйові мотузки;
  • Шнур із сердечником;
  • Джутовий шнур.

Для початківців освоїти плетіння макрам як економний варіант підійде вощений шнур з бавовни. Це економний матеріал їхньої бавовни, при плетінні з нього не виникає складнощів.

Вощений шнур підходить для створення браслетів, оберегів. Важливою особливістю є запаювання кінців над вогнем.

  • Килими, кашпо та інші предмети декору, які, крім прикраси, виконують практичну роль, виготовляють із джутової нитки. Перед плетінням джут перевіряють на якість – проводять нитку між пальцями. Якщо сипнеться ворс та дрібні частинки, значить, матеріал неякісний і творити з нього не рекомендується.
  • З муліне плетуть фенечки, популярні серед тінейджерів яскраві браслети з орнаментом. З мотузки для білизни, шнура – ​​килимки, кашпо, різноманітні панно.

Макраме для початківців (інструкція)

Перш ніж приступати до зав’язування вузлів, потрібно запастися деякими простими інструментами.

Потрібно:

  • Жорстка подушка для плетіння фенечок та браслетів;
  • Булавки;
  • Ножиці або секатори для товстих мотузок;
  • Клей, вогонь для фіксації та запаювання кінчиків;
  • Підвісні грузики для випрямлення мотузок;
  • Декоративний матеріал – намистини, гудзики.

Основні прийоми плетіння макраме

Робота з плетіння починається з кріплення основи. Якщо нитки складаються навпіл, їх кріплять на горизонтальній основі булавами. Якщо за задумом майстра нитки не потрібно складати в кілька додавань, їх кріплять широким скотчем.

Для підвісних виробів використовують вертикальний спосіб плетіння, з ниток формують петлю. Кінці робочих ниток одразу обпалюють над вогнем, щоб вони не роз’їжджалися. До бавовняних ниток запаювання вогнем не застосовують.

Початківцям рукоділницям не варто братися за складні візерунки з хитромудрими вузлами. Досить освоїти основні елементи та майструвати на їх основі прості вироби.

Основних вузлів кілька:

  • Репсовий;
  • Простий геркулес;
  • Квадратний плоский;
  • Вузол фріволіте.

На творчих ресурсах в інтернеті можна ознайомитися з фототехнікою макраме. Досвідчені майстрині знімають відео з докладними майстер класами та із задоволенням діляться досвідом.

Книжкова закладка в техніці макрамі

Початківцям можна рекомендувати прості вироби, наприклад, книжкові закладки. Робота в горизонтальній площині, шнуром або іншими тонкими нитками.

Майстер-класи з макраму своїми руками удосталь представлені на просторах інтернету.

Покроковий опис книжкової закладки:

  1. Приготувати 8 ниток по одному метру, по чотири нитки різного кольору (бежевий та блакитний);
  2. Зав’язати пучок ниток у простий вузол;
  3. Поділити на два пучки за квітами;
  4. Взяти бежеву нитку, покласти поверх блакитної та в’язати репсовий вузол;
  5. Кожна нитка робить по два вузли на нитці-основі, має вийти діагональ вузлів;
  6. Далі в’язати репсові вузли бежевою ниткою поверх блакитної, вийде діагональ бежевих вузлів.
  7. В’язати репсові діагоналі доти, доки не закінчаться нитки.
  8. Закладка поступово набуває форми ромбів, що чергуються, з’єднаних між собою бічними нитками.

Одна з родзинок макраме в тому, що вироби виходять повітряними та легкими. Достатньо вивчити схеми та інструкції для макраме своїми руками, щоб переконатися в цьому.

Макраме як стародавнє мистецтво плетіння вузлів гармонійно виглядає на сучасних предметах декору та аксесуарах. Кожна модниця може прикрасити свій образ виробами макрам або звернутися за допомогою до майстринь.

Фото красивого макраме