Ляльки з полімерної глини своїми руками: покроковий майстер-клас для початківців з технологією виготовлення ляльок та фігурок (130 фото)

Ляльки з полімерної глини: поетапна технологія виготовлення з майстер-класом для початківців + фото фігурок та виробів

Напевно, більшість знайомі з глиною завдяки прикрасам та іншим невеликим, але цікавим дрібничкам. Однак один з популярних і водночас можна виділити один із найскладніших напрямків роботи з цим матеріалом – ліплення гарних ляльок із полімерної глини.

Таке заняття потребує багато часу, сил, майстерності та матеріалів. На створення одного ексклюзивного та якісного екземпляра може піти не один місяць роботи.

Навчання даному мистецтву проводиться на спеціальних майстер-класах, де вчать як зробити ляльок своїми руками та діляться секретами та порадами. Далі навички відточуються досить довгий час. І лише після цього вироби будуть виходити по-справжньому неповторними та професійними.

Види ляльок з глини

Часто майстер дотримується обраної техніки під час створення своїх творів. Мало хто змінює її через довгий час на щось нове.

Але всього три типи конструкцій, яких дотримуються рукоділники:

  • Статична лялька. Це нерухома фігурка, зафіксована у будь-якому положенні чи моменті руху. Часто до неї йде підставка, на якій вона встановлюється.
  • Шарнірна лялька.У цього варіанта конструкція рухома завдяки спеціальним шарнірам, розташованим у місцях згинів кінцівок. У місцях з’єднань крім шарнірів є гумові шнури, натяг яких визначає рухливість і розбовтаність ляльки в цілому. Для початківців ця конструкція надто складна, тому брати її за основу перших робіт не рекомендується.
  • Комбінована. У таких ляльок тіло пошито з тканин, а потім до нього вже кріпляться зліплені з глини видимі частини тіла: голова, руки, ноги. Ця техніка досить популярна у майстрів завдяки своїй практичності в порівнянні з двома іншими конструкціями. Вони не такі тендітні і можуть приймати різні пози.

На початковому етапі варто визначитися з типом конструкції. Після цього можна обмірковувати варіанти та робити начерки ідей, як і яку зробити ляльку.


































Необхідні для ліплення матеріали

Мастерам-початківцям і охочим спробувати себе в цьому занятті знадобиться список того, що потрібно для виготовлення ляльок.

  • Глина

Вона може бути як запікаючою, так і самозатвердювальною. Найкращим варіантом можна вважати спеціальну для виготовлення іграшок. Це можна зрозуміти за упаковкою та позначеннями на ній.

Додаткові, але не менш важливі інструменти:

  • Художні ножі різних форм та конструкцій;
  • Наждачний папір різної зернистості або шліфувальна машинка;
  • Металевий дріт різної товщини: для каркасу – товстий, міцний та гнучкий; мідна – для невеликих виробів та дрібних деталей;
  • Фольга;
  • Плоскогубці (іноді потрібні круглогубці);
  • Різні види клею, ґрунтовки та кілька різновидів фарб.
  • Пензлики, стеки, голки, ножиці для манікюру, в’язальні спиці і т.д.
  • Фурнітура. До цього поняття входять і заготівлі для голів, і частини обличчя, і вії тощо.
  • Волоси. Матеріалів для створення лялькової шевелюри справді багато. Спеціальні треси, обрізки від перук, шерсть (найчастіше козяча), шовк або мохер.
  • Тканина та фурнітура для створення одягу, взуття та аксесуарів.

Процес створення. Етапи

Для створення ляльки з полімерної глини своїми руками слід крок за кроком розбирати кожен з етапів.

Повільне та вдумливе занурення у матеріал допоможе уникнути неприємних помилок та косяків, через які доведеться переробляти всю роботу заново.


























Ескіз

Перший крок у будь-якому вигляді творчості – зробити малюнок. У вас буде чітке уявлення, який результат ви хочете отримати.

Ескіз допоможе дотримуватися пропорцій і не виходити за рамки. Таким чином ця своєрідна схема заощадить час, нерви та кількість невдалих спроб.

Каркас

Як говорилося раніше, залежно від розмірів, комплекції та статичності фігурки залежатиме, який дріт знадобиться. Для маленької лялечки з рухомими кінцівками тонка мідна буде непоганим варіантом.

Для статичних та великих виробів знадобиться вже міцний та міцний сталевий дріт.

  1. Каркас відповідає за пропорції та міцність конструкції, тому замість скручування основного дроту краще кілька разів обплести його тонким і таким чином зміцнити.
  2. Наростити обсяг та форми допоможе фольга. Бажано уникати горбків, западин та вм’ятин, щоб згодом шар глини ліг рівномірно.
  3. Але не перестарайтеся – поверхня фольги не повинна бути надто гладкою, інакше глина не триматиметься.
  4. Тепер починається процес ліплення. Тут він наведений у загальних рисах.
  5. Ознайомитися з тонкощами допоможуть докладні фото ляльок із глини ручної роботи інших майстрів та процесу їх створення.
  6. Також для наочності можна переглянути кілька відео з роз’ясненнями.

Частини тіла

Перше, що ліпиться – це лялькова голова. Плоським глиняним «млинцем» потрібної товщини необхідно обернути заготівлю голови, після розрівняти та надати необхідні форми та вигини.

  • Одразу з глини фігурки не ліпляться. Занадто велика витрата пластику, до того ж товстий шар не запікається усередині. Однак він має становити від 4 мм.
  • Під час роботи з пластиком, що самозатвердівається, триває ліплення інших частин тулуба.
  • Особливо йдуть руки та кисті, які прикріплюються пізніше.
  • Після затвердіння або запікання фігурка потрібно відшліфувати дрібною шкіркою. Після цього поверхня очищається від непотрібних деталей, забираються ямочки і тріщини.
  • Після наступного просушування обличчя малюється акриловими фарбами. Волосся можна як приклеювати відразу до голови, так і зробити кілька перук і змінювати їх за настроєм.









Останній етап – пошити одяг і додати аксесуари. Це відкритий простір для вашої творчості та уяви.

Можна створити не один комплект і змінювати його так само, як і перуки.


Поради щодо роботи з глиною, що запікається

Після випалення пластик хоч і стає міцнішим, але він все ще залишається крихким. Тому варто бути обережними при шліфуванні, свердлінні та інших процесах з ним.

  • Лялька може легко розбитися, впавши з висоти. Відновленню такий виріб не підлягає 99%.
  • Протирати від пилу краще м’якою ганчірочкою, знов-таки дотримуючись обережності.
  • На поверхні глини можна малювати різними фарбами, тонувати її, а також покривати лаком.

Фото ляльки з полімерної глини